Wielkie Bałakanie 2018

Wielce cenieni i lubiani w Żarach,

Szlachetni Twórcy i Strażnicy Kultury Kresowej

Drodzy Rodacy: Kresowianie i Przyjaciele –

wrażliwi na piękno Kultury Polskiej

 
 

Uprzejme zaproszenie do udziału w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie – Żary 16.VI.2018r.”

Rok 2018 – pełen jest ważnych rocznic dla Kresowian, Żar, Ojczyzny. Dnia 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość, dnia 22 listopada 1918 roku Orlęta Lwowskie obroniły rodzinne miasto w pierwszym polskim zwycięskim powstaniu, w dniu 29 lutego 1768 roku w Barze na Podolu Kresowianie zawiązali Konfederację w Obronie Polski, a 30 stycznia 1018 roku Bolesław Chrobry układem pokojowym z niemieckim cesarzem Henrykiem II potwierdził łączność Łużyc (w tym Ziemi Żarskiej) z niezależną, niepodległą Polską. W dniu 6 marca 1938 roku ustanowiono Znak Rodła ( dlatego rok 2018-y Rok Praw Polaków w Niemczech, do dziś nie przywróconych od czasów Hitlera). To także tragiczna rocznica rozpoczęcia nieukaranego, najokrutniejszego ludobójstwa ok. 200 tysięcy Polaków Kresowych, dokonanego przez ukraińskich zbrodniarzy („Krwawa Niedziela” 11 lipca 1943 roku).

Rocznice, Bohaterów, Wartości stanowiące Polską Tożsamość Narodową uczcimy polskimi pieśniami kresowymi i patriotycznymi na 19-tym już Festiwalu Polszczyzny, Pieśni Kresowej i Patriotycznej „Wielkie Bałakanie”, który przez całą sobotę 16-go czerwca 2018 roku rozbrzmiewać będzie w Żarach – stolicy Wschodnich Łużyc. Przez 19 lat, początkowo na Dolnym Śląsku, a od 13 lat w Żarach – stolicy Wschodnich Łużyc – rozsławiana jest polska pieśń kresowa, chronione jest dziedzictwo kulturowe Polaków ze Lwowa, Wilna, Podola, Pokucia, Nowogródczyzn, Wołynia, Bukowiny. Serdecznie, z otwartymi ramionami, zapraszamy do Żar na czerwcowy Festiwal – święto muzyczne Polski kresowej. To jedyny w Polsce festiwal organizowany przez kierujących się sercem kresowych wolontariuszy (KTTK im.Orląt Lwowskich, Klub Tarnopolan TMLiKPW, SUOZUN)wspieranych przez Burmistrza Żar ( 10 tyś. zł), Lubuski Urząd Marszałkowski ( 2,5 tyś. zł), Starostę Żarskiego ( 2 tyś. zł), RCAK, ŻDK i licznych Dobrodziejów.
Koncertom na pięknym, odnowionym żarskim rynku towarzyszyć będą Msza Święta, Korowód, Wystawy, kiermasze Waszych płyt i wydawnictw kresowych, degustacja kuchni kresowej.
Zapraszamy Kresowian, Członków Zespołów Śpiewaczych do przywiezienia i sprzedaży własnych specjałów kuchni kresowej ;organizatorzy zapewnią stoły - oczekujemy zgłoszeń na kartach (do pobrania tez ze strony www.kttk.pl).
Organizatorzy służą adresami i telefonami hoteli, zajazdów, pensjonatów, jadłodajni – w których możecie Państwo skorzystać z noclegów i dodatkowego wyżywienia ( adresy dostępne są też w internecie).
Termin nadsyłania potwierdzeń udziału ( na kartach) oraz wpłaty wpisowego do dnia 25 maja 2016r. Wdzięczni tez będziemy za dodatkowe informacje, zdjęcia i materiały promocyjne o Zespole.

 

Z kresowym: Daj Boże zdrowie!

Kliknij by pobrać kartę zgłoszeniową

Kontakt

Kresowe Towarzystwo
Turystyczno Krajoznawcze
im. Orląt Lwowskich

 

 

ul. Bohaterów Getta 22
68-200 Żary
tel. 68 479 13 77
fax 68 479 13 66
e-mail: kontakt@kttk.pl
2020  KTTK.PL   wykonanie: magazynpomyslow.pl